Z kulturą

Festwial aktywnosci spolecznej i kulturalnej sołectw
Festwial aktywnosci spolecznej i kulturalnej sołectw

Region Jeziora Zegrzyńskiego oferuje nie tylko atrakcje związane z szeroko pojętą turystyką i rekreacją. Także miłośników kultury i sztuki odwiedzających okolicę zawód nie spotka. Ciekawe wydarzenia odbywają się przez cały rok - niektóre z nich cyklicznie, mając stałe miejsce w kalendarzu, ale nie brakuje też fantastycznych niespodzianek. Imprezy są mocno zróżnicowane pod względem tematycznym, od koncertów muzyki klasycznej zaczynając, a na plenerowych piknikach kończąc. W ofercie mogą przebierać zarówno dorośli, jak i dzieci.

Region Jeziora Zegrzyńskiego oferuje nie tylko atrakcje związane z szeroko pojętą turystyką i rekreacją. Także miłośników kultury i sztuki odwiedzających okolicę zawód nie spotka. Ciekawe wydarzenia odbywają się przez cały rok - niektóre z nich cyklicznie, mając stałe miejsce w kalendarzu, ale nie brakuje też fantastycznych niespodzianek. Imprezy są mocno zróżnicowane pod względem tematycznym, od koncertów muzyki klasycznej zaczynając, a na plenerowych piknikach kończąc. W ofercie mogą przebierać zarówno dorośli, jak i dzieci. Na uwagę zasługują przede wszystkim:

 

Święta gmin, organizowane w sezonie wiosenno-letnim (gmina Serock – maj, gminy Legionowo, Nieporęt i Wieliszew – czerwiec oraz gmina Jabłonna – wrzesień), są doskonałą okazją do integracji lokalnej społeczności oraz zaprezentowania dorobku artystyczno-kulinarnego samorządów. Piknikom towarzyszą atrakcje dla dzieci i dorosłych. Kolorowe stoiska instytucji i wytwórców zachęcają do odwiedzenia, a występy sceniczne gwarantują świetną rozrywkę.

 

Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw z terenu LGD Zalew Zegrzyński to doroczne przedsięwzięcie, które aktywizuje i integruje lokalną społeczność. Sołectwa przygotowują stoiska, prezentując wszystko, co mają najlepsze. Rywalizacja odbywa się w kategoriach: prezentacja stoiska, występ sceniczny oraz smaki - kuchnia regionalna. Najwięcej emocji wzbudza ostatnia konkurencja, ponieważ każdy może spróbować przygotowanych potraw. Mieszkańcy nie bez powodu festiwal określają mianem najsmaczniejszej imprezy w roku.

 

Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich „Mazur” – co roku w kwietniu Wieliszew na jeden weekend staje się taneczną stolicą Polski. Tancerze z największych ośrodków tanecznych w kraju rywalizują w tradycyjnych tańcach polskich o tytuł najlepszych zawodników. Impreza przyciąga tłumy widzów. Jest tyleż prestiżowa, co widowiskowa. Towarzyszą jej warsztaty taneczne i sympozja naukowe.

 

Festiwal Pieśni i Tańców Polskich imienia Stanisława Moniuszki w Wieliszewie, czyli niepodległość na ludowo. Tańce i pieśni, rękodzieło, tradycyjna kuchnia oraz wspólna potańcówka to znaki szczególne odbywającego się od blisko 20 lat wydarzenia. Rokrocznie, w czasie zbiegającym się z obchodami Narodowego Święta Niepodległości, organizatorzy przypominają o naszej kulturowej spuściźnie, prezentując tańce i pieśni ludowe z poszczególnych regionów etnograficznych kraju.

 

Pałacowe spotkania z muzyką to cykl, który zainaugurowano w 2002 roku. Comiesięczne koncerty instrumentalne i wokalne, organizowane w zabytkowych wnętrzach Pałacu w Jabłonnie, dają miłośnikom muzyki niepowtarzalną szansę obcowania ze starannie dobranym repertuarem w wykonaniu najlepszych muzyków i śpiewaków. Co dwa miesiące w przypałacowej Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria” ma miejsce wernisaż wystawy prac artystycznych.

 

Wianki w Serocku to barwne widowisko obrzędowe organizowane nad brzegiem Narwii. Pełna tańca i śpiewu zabawa w otoczeniu płonących pochodni zaznajamia z dawnymi zwyczajami i tradycjami. Kulminacyjnym momentem imprezy jest puszczanie wianków na wodę.

 

Mazowiecki Jazz Jam - jesienią jazz w najlepszym wydaniu objawia się w Legionowie. To jedno z najciekawszych muzycznych przedsięwzięć w regionie, które gromadzi najlepszych wykonawców gatunku. Koncertom towarzyszą imprezy tematycznie związane z jazzem – wystawy, prelekcje, projekcje filmowe.

 

Ogólnopolski Harcerski Festiwal „Wiosenne Czarowanie” to obowiązkowa pozycja dla odwiedzających region w kwietniu. Na cały weekend Legionowo w panowanie biorą harcerze, którzy przybywają z całej Polski. To święto piosenki harcerskiej i turystycznej oraz przyjaźni i braterstwa. Każda edycja kończy się wspólnym odtańczeniem belgijki na rondzie przy legionowskim ratuszu.

 

 

Letni Festiwal „Kultura z Pałacem w tle”, czyli plenerowe koncerty i seanse filmowe organizowane w lipcu i sierpniu w jabłonowskim parku. Duża dawka kultury, wygodny leżak i otaczająca przyroda to recepta na idealne wakacyjne popołudnie. Zalecane dawkowanie – bez ograniczeń.

 

Kino Otwarte to jedna z wielu propozycji Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie. Raz w miesiącu, w zmiennej lokalizacji, odbywają się seanse najlepszych filmów polskich i zagranicznych. Towarzyszą im spotkania z gośćmi związanymi z daną produkcją (aktorami, reżyserami, krytykami i dziennikarzami).

 

Klub Podróżnika „W 80 dni dookoła…”, czyli fascynujące spotkania z niezwykłymi ludźmi, dla których podróże, poznawanie odmiennych kultur i tradycji to nie tylko hobby, ale przede wszystkim sposób na życie. Ciekawie opowiedziane historie, okraszone pięknymi zdjęciami i filmami, na długo zapadają w pamięć uczestnikom. Do tego porządna dawka wiedzy gwarantowana.

 

Warsztaty rzemieślnicze na podgrodziu „To Barbarki robota” w Serocku to lipcowe przedsięwzięcie, w którym dorośli i dzieci mogą wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach i pokazach. Choć rzemieślnicy są współcześni, to cała impreza organizowana jest w klimacie średniowiecznym. W przygotowanym obozowisku można podejrzeć codzienność dawnych mieszkańców, spróbować staropolskich potraw, obejrzeć walki rycerzy. Organizatorzy dbają o wierne odwzorowanie historii.

 

Święto Darów Ziemi w Woli Kiełpińskiej

Podobnie jak w wielu innych polskich wsiach, na zakończenie letnich zbiorów organizowane są dożynki. W gminie Serock noszą one nazwę Święta Darów Ziemi i odbywają się zwykle w pierwszą niedzielę września. Podczas uroczystej eucharystii gospodarze składają na ołtarzu dary z plonów pól, sadów i lasów. Następnie w korowodzie przenoszą je na plac przy kościele, gdzie odbywa się dożynkowy festyn z występami, konkursami i zabawami.

 

Fontanny muzyki w Serocku

W okresie wakacyjnym przy fontannie na serockim rynku organizowane są kameralne koncerty w różnych stylach muzycznych. Wokół fontanny gromadzą się amatorzy jazzu, muzyki klasycznej, folkowej, etnicznej, ale przede wszystkim ci, którzy chcą przyjemnie spędzić niedzielne popołudnie.

 

Festiwal Nauki to inicjatywa rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Pierwszy Festiwal zorganizowano w 1997 roku. Od 2003 roku odbywa się co roku we wrześniu w Jabłonnie, a jego hasło od lat niezmiennie brzmi „Sapere aude” – odważ się być mądrym, poznaj to, co wydaje się trudne i niedostępne. Impreza przyciąga setki gości. Jest szansą na poznanie nauki od kuchni, znalezienie odpowiedzi na szereg pytań dotyczących otaczającego świata. Jej uczestnikami są instytucje, firmy i organizacje z wielu dziedzin nauki. Prezentacjom w stoiskach towarzyszą wydarzenia dodatkowe - wystawy, wykłady, prelekcje, odczyty i koncerty.

 

"Muzyczne Podwieczorki" cieszą się dużym uznaniem mieszkańców. Cykl trwa już kolejny sezon, co jest najlepszym dowodem na to, że tego typu wydarzenia są potrzebne. Koncerty muzyki klasycznej pozwalają oderwać się od rzeczywistości, wprowadzając słuchaczy w zupełnie inny świat. Świąteczny koncert zachwycił i wzbudził ciepłe uczucia.

Galeria zdjęć