Jadwisin

Teren Jadwisina ?administracyjnie obejmuje także kolonię Zegrzynek, i leży w bezpośrednim sąsiedztwie Serocka.

Nazwa wsi Jadwisin pochodzi od imienia Jadwigi z Krasińskich Radziwiłłowej. Książę Maciej pochodził z linii Radziwiłłów, piszących się hrabiami na Szydłowcu i Połoneczce. Po ojcu odziedziczył dobra Połoneczka na Białorusi w guberni mińskiej. Żona wniosła mu w posagu dobra Zegrze pod Warszawą. Początkowo Radziwiłłowie osiedli w Zegrzu. Po przymusowym wykupie znacznej części obszaru dworskiego na budowę fortecy, postanowili przenieść się do Jadwisina.

Już wówczas tereny te kusiły położeniem nad Zalewem Zegrzyńskim, wśród malowniczych krajobrazów- rzeki, pól i lasów. Jadwisin położony jest w strefie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Znajdują się tu dwa rezerwaty przyrody, a także liczne pomniki przyrody. Warto zatrzymać się przy nich dłużej, i zachwycić się bogactwem gatunków. Rezerwat przyrody ?Wąwóz Szaniawskiego?, ma powierzchnię 11,5 ha i został utworzony w 1977 roku. Obejmuje wysoką skarpę doliny Narwi i wąwóz erozyjny, cały teren porośnięty jest lasem, a także fragment zdziczałego parku. Występują tu prawie wszystkie rodzime gatunki drzew i krzewów. Dominującym lasem jest grądowy tzw. ?zboczowy? z przewagą dębu szypułkowego. Na terenie rezerwatu znajdują się trzy siedliskowe typy lasów: las świeży, las mieszany świeży i las wysoki. Świat zwierzęcy reprezentowany jest przez sarny, wiewiórki, lisy. Można tu dojrzeć gniazda bażantów królewskich i grzywaczy. Spotkać można również żmiję zygzagowatą ? gatunek będący pod ochroną. Walory Wąwozu podnosi obecność ruin dworku rodziny Szaniawskich otoczonego resztkami drzewostanu parkowego.
Rezerwat przyrody ?Jadwisin?, o powierzchni 100,18 ha, utworzony został w 1996 roku. Położony na granicy Wysoczyzny Ciechanowskiej i doliny Narwi, będący pozostałością Puszczy Serockiej. Występują tu bogate siedliska grądów i lasów mieszanych porośniętych drzewostanem mieszanym z dużą ilością pomnikowych dębów szypułkowych i sosen pospolitych. Domostwo leśne, z malowniczą rzeźbą terenu, pełni również funkcję otuliny dla istniejących tam zabytków, w tym Pałacu Radziwiłłów.

Stawiły tu sobie pomniki takie gatunki, jak dąb szypułkowy, sosna zwyczajna, jesion wyniosły, lipa drobnolistna. Jest na terenie rezerwatu także głaz narzutowy.

Obecnie mieszka w Jadwisinie około 800 osób, powstają osiedla domków jednorodzinnych, zapraszając tu na letni wypoczynek, ale często na całe życie. Zyskał Jadwisin rangę miejscowości turystycznej. 3 km linii brzegowej Zalewu Zegrzyńskiego, skarbce fauny i flory, bogactwo kulturowe i historyczne, stanowią konkurencję dla wielu miejscowości mazurskich i turystycznych Mazowsza.

Planując swój pobyt w Jadwisinie, w kalendarz atrakcji trzeba sobie wpisać zwiedzanie Pałacu Radziwiłłów. Obiekt wzniesiono w 1898 roku dla Jadwigi i Macieja Radziwiłłów. Stylem nawiązuje do architektury francuskiego renesansu. Projektantem pałacu był Francoise Arveuf. Po II wojnie światowej został przejęty przez Ministerstwo Oświaty. Od 1960 roku, znajdował się tu pilnie strzeżony ośrodek wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów. W ciągu tych kilkudziesięciu lat, był kilkakrotnie przebudowywany. Obecnie znajduje się tu ośrodek szkoleniowo- wypoczynkowy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, otwarty jednak dla wszystkich zwiedzających.

Kolejną atrakcja turystyczną jest Wąwóz Szaniawskiego z ruinami dworku. Wzniesiony w 1838 roku, od drugiej połowy XIX wieku, stanowił własność rodziny Szaniawskich. Tutaj urodził się i tworzył wybitny dramatopisarz, prozaik i nowelista Jerzy Szaniawski. Dworek wraz z budynkami gospodarczymi spłonął w 1977 roku, niewyjaśnionych okolicznościach. Pozostały jedynie schody, ruiny i pozostałości po bramie wjazdowej. Zachował się także starodrzew parkowy.

Na terenie Zegrzynka znajduje się figura świętego Stanisława Kostki Jest ona dziełem wybitnego rzeźbiarza Ludwika Kauffmana tworzącego w I poł. XIX w. Święty Stanisław trzyma na rękach Dzieciątko Jezus. Inskrypcja na cokole brzmi: Pius IX Papież wszystkim wiernym odpustu dni 500 za pobożne odmówienie 3 Ojcze Nasz, 15 Zdrowaś Maryjo przy tej figurze, zaś odpustu zupełnego spowiadającym się i komunikującym u św. Stanisława Kostki w dniu udzielił roku Pańskiego 1850.

Oprócz Pałacu Radziwiłłów, w Jadwisinie działa Centrum Szkoleń i Konferencji Geovita. Znajduje się tu także Stanica Wodna PTTK Zegrzynek, dwie przystanie dla łodzi ? Dolomit i Yacht Klub Polski. Turyści mogą wynajmować także domki letniskowe. Na terenie Jadwisina znajduje się szkoła podstawowa i gimnazjum,. Deweloperów kusi Jadwisin dzięki posiadaniu planom zagospodarowania przestrzennego.

Jadwisin stanowił tło w filmie Andrzeja Wajdy ?Lotna?, w serialu ?Zostać miss?, czy filmie ?Gulczas, a jak myślisz??

Gminę Serock wybiera na miejsce stałego lub letniego zamieszkania wiele znanych osobistości. W Jadwisinie mieszka pan Włodzimierz Zientarski, znany polski dziennikarz i operator telewizyjny, zajmujący się motoryzacją.
Galeria zdjęć:
Lokalizacja:

Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design