Żywe Torpedy 1939 r.

07 maja 2017

Prezentacja książki Elżbiety Szumiec-Zielińskiej pt. „Żywe torpedy 1939”. Autorka jest dziennikarką telewizyjną i prasową, autorką reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej, obronnej, militarnej i społecznej.
Książka Pani Elżbiety opowiada o Polakach, którzy zaangażowali się spontanicznie w niezwykłą akcję ofiarowania własnego życia w obronie Ojczyzny w obliczu niemieckiego zagrożenia. Chęć zaciągnięcia się w szeregi „żywych torped” zgłaszali ludzie w różnym wieku. Najmłodsi ochotnicy mieli po kilkanaście lat, najstarsi blisko osiemdziesiąt. Byli wśród nich między innymi żołnierze Legionów Polskich i 1. Korpusu Polskiego gen. Dowbor-Muśnickiego, członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej, powstańcy wielkopolscy i śląscy oraz żołnierze Armii Ochotniczej. Walczyć o niepodległość Polski chcieli harcerze, dziennikarze, lekarze, robotnicy i rolnicy. Wszyscy odpowiedzieli na apel: „Ojczyzna w potrzebie”.

Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design