ZIMOWY POLAND BIKE MARATHON NIEPORĘT - 17.02.2019

2019-03-01

W niedzielny słoneczny weekend rozpoczął się cykl zmagań kolarskich w Zimowym Poland Bike Marathonie w podwarszawskim Nieporęcie, położonym nad malowniczym Zalewem Zegrzyńskim oraz w niezwykle pięknym zakątku, jakim z pewnością są Lasy Nieporęckie.

Właśnie tam przebiegały trasy zawodów na dystansie: FAN, MINI oraz MAX.

Inauguracja etapu Zimowego Poland Bike Marathonu rozpoczęła się w Nieporęcie, 17.02.2019 roku, w niedzielny weekend.

Kolarzy przybyłych z całej Polski przywitała niezwykle piękna pogoda, która nie przypominała zimowej aury jak na tę porę roku. Potwierdzeniem tych słów były krótkie wystąpienia przed główną rywalizacją na dystansie MINI oraz MAX Wójta Gminy Nieporęt Macieja Mazura oraz Grzegorza Wajsa, którzy wspominali, że przywitała nas niezwykle piękna przedwiosenna pogoda, niepodobna do tej zimowej.

Kolarze rozpoczęli zmagania kolarskie o godzinie 11.00, przed południem.

START oraz META zawodów znajdowały się przy ul. Kościelnej w Nieporęcie, niedaleko cmentarza parafialnego w Nieporęcie oraz tuż za kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nieporęcie. 

Dzieci oraz młodzież rozpoczęły rywalizację najwcześniej, bo o godzinie 11.00. Miały do pokonania dystans 6 km (dystans FAN), który przebiegał m.in. prze dukty leśne, kręte ścieżki rowerowe, na których nie brakowało utrudnień, z którymi musieli poradzić sobie zarówno debiutanci oraz osoby dorosłe. Mowa tutaj o wystających gdzieniegdzie korzeniach oraz stromych leśnych wzniesieniach, czy ostrych zakrętach. 

Pierwsze osoby na dystansie FAN zameldowały się po kilkunastu minutach rywalizacji.
Startowała spora liczba dzieci wraz z opiekunami oraz rodzicami. Charakterystyczną wizytówką tego cyklu jest występ klubów z całej Polski oraz oczywiście klubów z Mazowsza.

Jeżeli mowa o występach dzieci na najkrótszym dystansie FAN (6 km), oraz osób dorosłych na dłuższym dystansie MINI (17 km) oraz dystansie MAX (33 km) nie mogło oczywiście zabraknąć takich klubów jak m.in. Warszawski Klub Kolarski, klubów z Radzymina: KAMYKA Radzymin MTB TEAM, Akademii Michała Podlaskiego UKS Victorii Radzymin, czy KK Cateny Wyszków, ze zwycięzcą zawodów w kat. OPEN MAX Łukaszem Góralewskim. 

ORGANIZATOREM zawodów był m.in. Grzegorz Wajs. Przy organizacji zawodów współpracowali również Urząd Gminy Nieporęt oraz sieć sklepów rowerowych z siedzibą przy ul. Rydygiera w Warszawie – SklepRowerowy.pl, który jest sponsorem oraz partnerem zimowego cyklu Poland Bike Marathon.

W zawodach wzięła udział bardzo duża liczba zawodników.

Zimowy cykl tej imprezy odbył się w Nieporęcie po raz trzeci.

Na dystansie FAN liczącym 6 km w poszczególnych kategoriach wiekowych, biorąc pod uwagę zarówno kategorie wiekowe chłopców oraz dziewczynek wystartowało 44 osób (26 chłopców oraz 18 dziewczynek).

W kat. OPENC wygrał Szymon Lachowicz z Warszawskiego Klubu Kolarskiego osiągając na mecie czas 00h:13m:53s. Walkę do mety o zajęcie pierwszego miejsca toczył z Filipem Surdykiem z KAMYKA Radzymin MTB TEAM (00h:13m:56s). Trzeci na podium w klasyfikacji ogólnej na dystansie FAN w kat. OPENC był Michał Gruca, któremu zabrakło ponad 2 minut, do drugiego Filipa Surdyka.

W przeciwnej kategorii, wśród dziewcząt na dystansie FAN (kat. OPEND) triumfowała Kamila Klaus z KAMYKA Radzymin MTB TEAM, uzyskując na mecie czas 00h:15m:22s. Utrzymywała tempo najlepszych chłopców, którzy znaleźli się na dwóch pierwszych miejscach na podium w kat. OPENC. Zajmowała trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji FAN tuż za chłopcami, kilkaset metrów przed linią mety. Ostatecznie była trzecia (jeżeli chodzi o klasyfikację ogólną FAN wraz z chłopcami), a pierwsza w kategorii OPEND. Nad drugą zawodniczką na mecie miała ponad 2 minuty przewagi. Jako druga linię mety przekroczyła Patrycja Tabor (00h:18m:15s). Podium uzupełniła Alicja Surdyk (KAMYK Radzymin MTB TEAM; czas na mecie 00h:18m:42s).

Przed startem na dystansie MINI (17 km) oraz MAX (33 km) głos zabrał Wójt Gminy Nieporęt oraz Grzegorz Wajs, którzy ciepło przywitali zgromadzonych kibiców oraz uczestników zawodów oraz życzyli im przede wszystkim bezpiecznego pokonania całej trasy. Przerywnikiem przed głównymi startami, która mogła zainteresować zgromadzone teamy kolarskie była wypowiedź Grzegorz Wajsa o możliwości powrotu do wyścigów kolarskich. Na pewno wyścigi z tą postacią dodały by smaczku w tej niezwykle emocjonującej rywalizacji, która ma miejsce na trasach zimowego oraz letniego Poland Bike Marathonu.

Ogółem na dystansie MINI wzięło udział 195 osób, na MAX–ie 119 zawodników (ogółem).

Wśród kobiet na dystansie MINI zwyciężyła Julita Tomaszewska z TIMBUD TEAM. Przejechała linię mety z czasem 00h:47m:23s. Druga ze stratą minuty do liderki była Katarzyna Skura z JAKOOBCYCLES BKK TEAM. Jako trzecia wjechała Malwina Krzyczkowska (00h:48m:27s).

Wśród Panów dystans MINI najszybciej przejechał Michał Bojarczak z AGR Podlasie. W niecałe 40 minut dojechał do linii mety (00h:38m:34s). W czasie 40 minut zmieścili się także dwaj inni zawodnicy, którzy zajmowali odpowiednio drugie oraz trzecie miejsce w kat. OPENM - dystans MINI. Byli to: Mariusz Krzywiel z klubu Rowerowy Lidzbark (00h:38m:59s) oraz Patryk Białek z KAMYKA Radzymin MTB Team (00h:39m:26s).

Dwaj zawodnicy z dystansu MAX toczyli pasjonujący bój o zwycięstwo do ostatnich metrów linii mety. Zacięta walka miała miejsce pomiędzy Łukaszem Góralewskim oraz Markiem Stramem. Zwyciężył ten pierwszy z przewagą 2 sekund. Na stromym zjeździe z wzniesienia (po tym zjeździe był skręt w prawo oraz krótki podjazd pod górkę krętymi wąskimi ścieżkami (skręt w prawo), następnie ostry zakręt kierownicą w prawo oraz długa prosta do mety) próbował dogonić ich Kamil Kuszmider z KK Cateny Wyszków.

Wśród Pań na MAX-ie rywalkom szans na zwycięstwo nie dała Izabela Kamińska, która miała około 50 sekund przewagi nad Katarzyną Radziszewską z MCP Bike Team.

Ceremonia wręczenia nagród, na której obecni byli: Grzegorz Wajs – organizator zawodów, przedstawiciel sklepu rowerowego – SklepRowerowy.pl oraz spiker zawodów – Bogdan Saternus odbyła się o godzinie 14.00 w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie.

Na końcu dekoracji medalowej oraz wręczeniu nagród poszczególnym kategoriom na dystansach FAN, MINI oraz MAX organizatorzy zawodów ustawili się do pamiątkowego zdjęcia z najlepszymi zawodnikami wśród mężczyzn na MAX-ie.

Chwila ta, gdy zawodnicy, organizatorzy i partnerzy cyklu stawali na podium do pamiątkowego zdjęcia, była zwieńczeniem kończącego się dnia zawodów kolarskich, inaugurującego zimowy cykl - Poland Bike Marathon.

Następny II etap odbędzie się w Kobyłce 03.03.2019, a kończący III etap w Markach.
 

Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design