Wyścigi psich zaprzęgów - PUCHAR POLSKI WIELISZEW CUP 2018

2018-04-16

W sobotę i niedzielę 14.04.2018 oraz 15.04.2018 odbyły się Międzynarodowe zawody w wyścigach psich zaprzęgów "Wieliszew Cup" w randze Pucharu Świata, Baltic Cup oraz Pucharu Polski. Zawody miały wysoką rangę sportową. Na trasie zawodów mogliśmy spotkać zawodników z Litwy, Polski, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Rosji, Czech, czy Estonii.

Organizatorem zawodów była Gmina Wieliszew oraz Klub Sportowy „Alaska”. 

Pierwszy dzień zawodów w wyścigach psich zaprzęgów w różnych klasach: biegi oraz jazda na rowerze z psami (bikejoring) miały miejsce 14.04.2018 w godz. 9.00 – 15.00 . W tym dniu odbył się również Puchar Samojeda, konkurencje skierowane do najmłodszych dzieci (bieg z psem, z asekuracją rodzica). Konkurencja ta pod względem wieku jest dosyć młoda, bo została wprowadzona w Polsce w 2006 roku.

W drugim dniu zawodów odbyły się starty sztafet oraz puchar Samojeda. Długość trasy wynosiła od 4 do 5 km w zależności od klasy. Zawody zostały rozegrane w Gminie Wieliszew, na tutejszych drogach leśnych.

Zaprzęgi startujące w zawodach były podzielone na klasy m.in. A, B, C, i D w których musiała wystartować wymagana liczba zawodników oraz odpowiednia rasa psów. Zawodnicy startowali w odstępach czasowych.

Osoby, które zebrały się, aby oglądać zmagania zawodników w wyścigach psich zaprzęgów nie mogły się nudzić. Czekały na nich interesujące konkurencje oraz rywalizacja sportowa zawodników na najwyższym poziomie.

Zawodnicy startowali m.in. w dyscyplinie sportowej, która nazywa się Canicross. Jest to bieg osoby z psem, w której osoba jest podpięta do psa za pomocą liny zaprzęgowej z specjalnym amortyzatorem oraz pasem biodrowym. Inną widowiskową konkurencją był Bikejoring. Jest to dyscyplina, w której rower jest połączony z psem za pomocą liny zaprzęgowej z amortyzatorem. Ta dyscyplina sportowa narodziła się w latach 80 XX wieku, we Francji.

W klasie DR - 8 (wózek liczący od 6-8 psów) psich zaprzęgów najlepszy czas miał Łukasz Ptaś z klubu CZE-MI, który uzsykał czas 00h:17m:10s podczas 2 dni zawodów. W niższej klasie DR - 6 (wózek z 4-6 psami), liderem po 2 dniach zawodów był Patryk Pietrusiak z teamu WATAHA PÓŁNOCY (00h:17m:19s). W klasie D-4 (wózek z 3-4 psami) pierwsze miejsce należało do INDRE DAUJOTIENE (00h:15m:25s).

W bikejoringu mężczyzn (kolarz + 1 pies) najlepszy czas zanotował Michał Świderski (00h:14m:26s). W przeciwnej kategorii (DBW - bikejoring kobiet) bezkonkurencyjna okazała się Jolanta Kałat (00h:15m:38s). Ciekawą konkurencją był bieg z psem seniorem, dla którego start w Wieliszewie mógł okazać się ostatnim wyścigiem kończącym jego długą karierę startowania w zawodach i treningach (konkurencja HAPPY DOG). Jest to ukłon w stronę psów, które od początku startowały z właścielami w zawodach psich zaprzęgów, a mimo podeszłego wieku są zdolne do pokonania trasy. Najlepsza w tej konkurencji okazała się Milena Jezierska z klubu KS ALASKA, której końcowy czas wyniósł 00h:13m:23s. 

Zwody odbyły się w świetnej atmosferze, przy dopingu kibiców. 

Szczegółowe wyniki BALTIC CUP – Wieliszew Cup 2018 na stronie:

https://zapisy.inessport.pl
 

Źródła:

1.http://alaskan.com.pl/pl/index.php?option=com_content&view=article&id=152:puchar-samoyeda&catid=27:sport&Itemid=32

2. https://zapisy.inessport.pl/index.php?idm=15

Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design