Wycieczka rowerowa - Serock - Cupel - Popowo Kościelne

2020-03-19

Przykładowa wycieczka rowerowa lub piesza

 

wzduż rzek: Narew oraz Bug

 

Serock - Cupel - Popowo Kościelne (Gm. Somianka)

 

Wycieczkę rowerową rozpoczynamy jadąc od strony Serocka (Gmina Serock), kierując się na most w Wierzbicy.

Po drodze mijamy tabliczkę ze znakiem punkt widokowy (Wierzbica ul. Na Skarpie) oraz kapliczkę wotywną z 1863 roku (Szlak Czerwony, Północny Szlaku Patriotycznego "Polski Walczącej" na terenie Powiatu Legionowskiego). Warto przeznaczyć kilka minut, aby zobaczyć widok na rzekę Narew (punkt widokowy). Z niewielkiego wzniesienia możemy podpatrywać ptaki zamieszkujące te tereny oraz przeciwległy brzeg rzeki Narew (wał ziemny w Łasze - Gmina Serock). Stamtąd (za mostem po prawej stronie - Łacha) kierujemy się prosto wałem lub drogą nieutwardzoną (na dole). Wał kończy się w miejscu, w którym znajduje się przystań wodna (Gmina Somianka - teren ogrodzony).

Następnie jedziemy ul. Do Przystani (nazwa ulicy). Znajdują się tam domki letniskowe. Po drodze warto zerknąć po lewej stronie na neogotycki pałac z oficyną. Jesteśmy na skrzyżowaniu ulic: Do Przystani z Nadbużańską. Sręcamy w prawo i jedziemy zobaczyć parafialny kościół pw. Narodzenia NMP w Popowie Kościelnym. 

Został zbudowany w stylu neogotyckim (początek XX wieku) wg projektu architekta Józefa Dziekońskiego. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Popowskiej, który został ukoronowany papieską Koroną wdzięczności pobłogosławioną przez papieża Franciszka 04.03.2015 roku w Rzymie (złocona Korona wdzięczności ufundowana m.in. przez wiernych - informacje na tablicy pamiątkowej na zewnątrz kościoła z łacińską dewizą "AD MAIOREM DEI GLORIAM"  obok wejścia głównego).

Przed kościołem na placu możemy odnaleźć w centralnym jego miejscu drzewo - pomnik przyrody. Jest to "Dąb Wolności", który został posadzony przez dzieci szkolne 03.05.1920 roku na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę. Obok niego usytuowany jest obelisk (kamień) z wyrytą sentencją: "Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska" J. Piłsudski. Postawiony w związku z 100 rocznicą odzyskania niepodległości. Pamięć o tych wydarzeniach jest czczona przez mieszkańców Popowa Kościelnego.

Zaraz za kościołem mieści się cmentarz parafialny. 

 

                   Źródło: zdjęcie z publikacji Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, 1999r.

 

Przedtem (podążając do kościoła w Popowie) mijamy tereny interesujące pod względem walorów przyrodniczo - krajobrazowych należące do Gminy Serock: Sołectwa CUPEL, KANIĘ NOWĄ, KANIĘ POLSKĄ jadąc kolejno wzdłuż rzek: Narew oraz Bug.

Będąc na drugim brzegu rzeki (Cupel) możemy czerpać przyjemność z podziwiania panoramy Serocka: skarpy, na której wznosi się kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (kościół późnogotycki). W oddali zobaczymy również wieżę ratuszową, czy zmodernizowane molo z plażą miejską. Do obserwacji widoków możemy zabrać ze sobą lornetkę, by zobaczyć w oddali główne punkty, miejsca w Serocku.

Jadąc/idąc wałem ziemnym od Łachy do Cupla możemy obserwować po lewej stronie fragmenty lasów, bagna, łąki, czy Starorzecze rzeki Bug (Cupel) z roślinnością wodną oraz zróźnicowaną fauną. 

Udając się w drogę powrotną z kościoła w Popowie wracamy ul. Malowniczą, Nadbużańską, Świerkówką (obok zakładu karnego, oddział zewnętrzny w Popowie) kierując się do drogi krajowej nr 62. Następnie skręcając w lewo do Serocka (na wysokości skrętu w lewo po przeciwnej stronie ulicy znajduje się tablica z nazwą Popowo Letnisko; jedziemy ul. Wyszkowską, przez most, kończąc trasę za rondem w Wierzbicy).

W Popowie - Parcelach (przed skrętem do drogi krajowej nr 62) mijamy po lewej stronie postawioną obok drogi tablicę informacyjną - formy ochrony w ramach Sieci Obszaru Natura 2000 Dolina Dolnego Bugu PLB 140001 (mapę pokazującą m.in. Popowo Kościelne, Popowo Parcele - oznakowanie (tablica w Popowie Parcelach) granicy Doliny Dolnego Bugu można sprawidzić wchodząc na stronę: http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/?obszar=PLB140001 -źródło).  

1 / 31
2 / 31
3 / 31
4 / 31
Cupel (Gmina Serock) – rzeka Narew, Bug
5 / 31
Cupel
6 / 31
Cupel
7 / 31
Cupel
8 / 31
Kurka wodna
9 / 31
Kania Nowa - kapliczka
10 / 31
Kania Polska – tablica informacyjna (ul. Bindugi/Nadbużańska)
11 / 31
Kania Polska – tablica informacyjna (ul. Bindugi/Nadbużańska)
12 / 31
Popowo Parcele
13 / 31
Popowo Parcele
14 / 31
Popowo Parcele
15 / 31
Trznadel
16 / 31
ul. Malownicza - Popowo Kościelne
17 / 31
Pomnik – Popowo Kościelne
18 / 31
Dąb Wolności – Popowo Kościelne
19 / 31
Tabliczka – Dąb Wolności
20 / 31
Parafia pw. Narodzenia NMP (Popowo Kościelne)
21 / 31
Tablica pamiątkowa – kościół w Popowie
22 / 31
Wnętrze kościoła
23 / 31
Obszar Natura 2000
24 / 31
Fot. mapa – geoserwis.gdos.gov.pl
25 / 31
ul. Świerkówka - Popowo Parcele
26 / 31
Popowo Parcele
27 / 31
Nadleśnictwo Pułtusk
28 / 31
Popowo Letnisko
29 / 31
Widok na wał ziemny w Łasze
30 / 31
Punkt widokowy – ul. Na Skarpie Wierzbica
31 / 31
Punkt widokowy - ul. Na Skarpie Wierzbica

Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design