Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Wieliszew

2018-03-05

W niedzielę 04.03.2018 w Wieliszewie odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym, upamiętniający żołnierzy podziemia antykomunistycznego (niepodległościowego) w latach 1945 – 1963. Od 2015 roku bieg ten ma charakter ogólnopolski, w którym uczestniczy wiele miast z całej Polski oraz z zagranicy. Pierwszy bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się w lesie, w okolicach Zalewu Zegrzyńskiego, w 2013 roku (miał charakter survivalowy).

W późniejszych latach dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Fundacji Wolność i Demokracja, w projekcie tym bierze udział coraz większa liczba partnerów oraz miast. W 2017 roku projekt skupił około 60 000 uczestników 281 miast. Celem fundacji w VI edycji biegu, było osiągnięcie pułapu 70 000 uczestników, w ponad 280 miastach. Próg ten został znacznie przekroczony (jeżeli chodzi o miasta). Wystartowało 70 000 biegaczy, w 333 miastach. Nie tylko rodziny z dziećmi startowały w tegorocznej edycji biegu, ale także żołnierze w 7 bazach wojskowych m.in. w Afganistanie, Kuwejcie, czy Iraku. Bieg łączy pokolenia, od najmłodszych po osoby, które pamiętają życie w czasach komunizmu, dla których nie jest obca „żywa” pamięć o bohaterach.

Projekt biegowy odbył się w Wieliszewie po raz czwarty.

Przemarsz ruszył spod Hali Sportowej w Wieliszewie przy ul. Modlińskiej. Wzięła w nim spora grupa dzieci oraz dorosłych, którzy pokonali całą trasę w koszulkach upamiętniających postaci Żołnierzy Niezłomnych m.in. „INKĘ”, kpt. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora", Zygmunta Szendzielarza, ps. „Łupaszko” czy Witolda Pileckiego. Tak jak w ubiegłym roku, miejscem docelowym przemarszu był biały krzyż, umiejscowiony obok Jeziora Wieliszewskiego, w pobliżu kościoła parafialnego w Wieliszewie. W tym miejscu (biały krzyż) uczestnicy biegu niosąc w rękach biało-czerwone goździki złożyli je pod krzyżem oraz zapalili znicze. By oddać cześć Żołnierzom Niezłomnym, którzy oddawali swoje i ratowali życie innym w imię Ojczyzny, uczestnicy biegu pogrążyli się w chwili zadumy i ciszy
Bieg zgromadził zawodników, którzy wzięli udział w biegu na 1963 metry. Jest to symboliczna data śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. „Lalek” (zginął 21 października 1963 roku podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych). Po biegu uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.

 

Źródła:

1. https://kalendarzbiegowy.pl/bieg-tropem-wilczym-2018-wieliszew

2. http://tropemwilczym.pl/
 

Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design