Odcinkami wybranych szlaków... Zabłocie - Dębe - ...- Sikory

2020-04-01

Odcinkami wybranych szlaków...

Zabłocie - Dębe - ...- Sikory

 

Przez Gminę Serock, Wieliszew przebiega Szlak Pułtuski (znaki czarne). Właśnie w Zabłociu ma on swój początek. Prowadzi nas wzdłuż Lasów Serockich (w głębi znajduje się Rezerwat Zegrze) m.in. przez Izbicę, Dębe (w pobliżu fort w Dębem), Lasy Legionowskie (obok Uroczyska Poniatów).

Ponadto w Gminie Wieliszew, a właściwie w Poddębiu obok wspomnianego szlaku (który przez jakiś czas pokrywa się z czerwonym szlakiem), który wiedzie tutejszymi ulicami można przejść, pojechać fragmentem Szlaku Wieliszewskego (znaki czerwone), a następnie podziwiać piękne widoki z wału ziemnego (Trasy Obwodowej).

W Zabłociu naprzeciwko fragmentu tutejszego lasu znajduje się zabytkowa kapliczka, która jest blisko usytuowana obok drogi wojewódzkiej nr 622. Datowana jest na ok. 1910 rok. Kierujemy się drogą lokalną do Stanisławowa (Gm. Serock). Fragment drogi asfaltowej, która w początkowej fazie pokrywa się z Trasą Pułtuską. Szlak Pułtuski skręca w lewo przez okoliczne tereny m.in. Guty, Wolę Smolaną do Rezerwatu Zegrze. Natomiast my udajemy się w dalszą podróż wśród: lasów, pól uprawnych do kapliczki obok skrzyżowania dróg - w Gutach (usytuowana na skraju lasu po lewej stronie). Droga nie jest ruchliwa, więc nie będzie problemów z jej pokonaniem.

Następnie docieramy do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 632 (skrecamy w lewo). Pokonujemy odcinek przez Ludwinowo Dębskie do ronda. Opuszczamy go drugim zjazdem (na wprost). Przed zaporą wodną w Dębem po prawej stronie (kierunek Legionowo) mieści się forma ochrony przyrody - zespół przyrodniczo - krajobrazowy Dębe.

Będąc na zaporze możemy zrobić krótką przerwę na obserwację przyrody: ptaków, które zamieszkują okoliczne tereny, rozciągających się lasów po stronie Gminy Wieliszew (po lewej stronie), czy spiętrzającej się rzeki Narew.

W Poddębiu (Gmina Wieliszew) jedziemy ul. Sosnową, gdzie nieopodal przemierzając mostek możemy dojrzeć odcinek Kanału Bródnowskiego Dolnego, który uchodzi do rzeki Narew. Pomocne w zaplanowaniu dalszej podróży są usytuowane obok dróg tablice informacyjne Gminy Wieliszew o szlakach pieszych oraz rowerowych. Po przejechaniu kilku kilometrów od miejsca, gdzie krzyżują się drogi: Nasielska (droga wojewódzka 632) z drogą lokalną w Poddębiu wjeżdżamy na trasę obwodową (liczącą ponad 20 km wytyczoną od Zegrza Południowego ul. Rybaki do miejscowości Góra (Gmina Wieliszew). Na końcu ul. Sosnowej krzyżuje się ona z ul. Wesołą (na wysokości oczu ujrzymy kawałek wału). Kierujemy się lekko w lewo (tabliczka z oznaczeniem na ul Wesołej), następnie prosto. Wał ziemny będzie naszym wyznacznikiem, "kompasem", który szlakiem zielonym "oprowadzi" nas wśród urokliwych zakątków leśnych po obu stronach wału, czy pięknych połaci pól, podmokłych łąk z niewelkimi śródpolnymi "oczkami" wodnymi, czy podłużnymi zagłębieniami wypełnionymi wodą. Jest to mozaika ekosystemów: zadrzewień, łąk, czy "oczek" wodnych. Jest to dogodne miejsce do obserwacji spotykanej tutaj m.in. czapli siwej oraz drapieżnych ptaków.

Są to miejsca, które urzekają nie tylko walorami przyrodniczo - krajobrazowymi, ale także posiadają wiele korzystnych cech otoczenia środowiskowego, które wpływają na realizację funkcji wypoczynkowych. Są to miejsca, które znajdują się na mapie naszej wycieczki: Poddębie, Topolina, Sikory.

Ostatnim punktem przed dalszą podróżą powrotną jest malowniczy widok z wału ziemnego na Kępę Kikolską oraz meandrującą rzekę Narew. Jeżeli będziemy kierować się alternatywną trasą z Zabłocia przez Lasy Serockie, Izbicę, Dębe itd. szlakiem pułtuskim przecinającym  drogę  krajową nr 62 warto przeznaczyć kilkanaście minut jazdy rowerem, by zwiedzić kościół w Woli Kiełpińskiej (Gmina Serock), wybudowany w latach 1895-1899 w stylu nadwiślańskim. 

Mapa poglądowa Zabłocie - Stanisławowo
Mapa poglądowa Zabłocie - Dębe
Mapa poglądowa Dębe – Kępa Kikolska
4 / 52
Widok z zapory wodnej - Narew
5 / 52
Tablica informacyjna w Poddębiu – szlaki rowerowe i piesze
6 / 52
Tablica informacyjna obok skrzyżowania ulic Sosnowej z Promową w Poddębiu (Gm. Wieliszew)
7 / 52
Oznaczenie rowerowe w Poddębiu: - znaki czarne (Szlak Pułtuski) - znaki czerwone (Szlak Wieliszewski)
8 / 52
Poddębie (Gm. Wieliszew)
9 / 52
Poddębie - rosnące w rzędzie brzozy
10 / 52
ul. Sosnowa/Wesoła w Poddębiu
11 / 52
ul. Wesoła w Poddębiu. Kierujemy się w lewo do Trasy Obwodowej (znaki zielone). Droga prowadzi m.in. przez Topolinę (Gm. Wieliszew) oraz Sikory (Gm. Wieliszew)
12 / 52
Topolina (Gm. Wieliszew) - wał ziemny, obok po lewej stronie ul. Podwale
13 / 52
Topolina (Gm. Wieliszew) - po prawej stronie m.in. rozłożyste sosny
14 / 52
Topolina - widok z wału ziemnego. Ciągnąca się ul. Dębowy Tor
15 / 52
Topolina (Gm. Wieliszew) - wał ziemny
16 / 52
Topolina - Uroczysko Klucz
17 / 52
Topolina - Uroczysko Klucz
18 / 52
Topolina - Uroczysko Klucz
19 / 52
Topolina (wał ziemny)
20 / 52
Trasa obwodowa (znaki zielone)
21 / 52
Trasa obwodowa (znaki zielone) - okoliczne tereny
22 / 52
Trasa obwodowa (znaki zielone) - okoliczne tereny
23 / 52
Trasa obwodowa (znaki zielone) - okoliczne tereny
24 / 52
Trasa obwodowa (znaki zielone) - w tle rzeka Narew, tereny podmokłe
25 / 52
Trasa obwodowa (znaki zielone) - w tle rzeka Narew, tereny podmokłe
26 / 52
Oznaczenie szlaku zielonego (trasa obwodowa - Sikory (Gm. Wieliszew))
27 / 52
Sikory (Gm. Wieliszew) - droga leśna
28 / 52
Sikory - oznaczenie tras rowerowych - znaki zielone (prostokąt) oraz niebieskie (koło)
29 / 52
Sikory (Gm. Wieliszew)
30 / 52
Sikory (Gm. Wieliszew)
31 / 52
Wał ziemny obok ul. Podwale Sikory
32 / 52
Szlak zielony
33 / 52
Krajobrazy - trasa obwodowa (znaki zielone)
34 / 52
Krajobrazy - trasa obwodowa (znaki zielone), ambona
35 / 52
Krajobrazy - trasa obwodowa (znaki zielone), brzoza przypominająca „procę”
36 / 52
Wał ziemny, pola
37 / 52
Niedaleko Kępy Kikolskiej - jeziorko
38 / 52
Niedaleko Kępy Kikolskiej - jeziorko
39 / 52
Trasa obwodowa (znaki zielone) - miejsce, gdzie z wału ziemnego możemy podpatrywać obszar - widok na Kępę Kikolską oraz rzekę Narew. Na pobliskich terenach możemy spotkać czaplę siwą.
40 / 52
Widok z wału ziemnego na Kępę Kikolską, rzeka Narew
41 / 52
Widok z wału ziemnego na Kępę Kikolską
42 / 52
Obszar obok Kępy Kikolskiej - drzewostan
43 / 52
Rosnące w szeregu drzewa. Obszar niedaleko Kępy Kikolskiej
44 / 52
Długa prosta - trasa obwodowa (znaki zielone) - kierunek do Zapory Wodnej w Dębem
45 / 52
Oznakowanie ul. Sosnowa w Poddębiu - szlak wieliszewski (znaki czerwone) - trasa obwodowa (znaki zielone)
46 / 52
Poddębie - ul. Olszankowa na zdjęciu (trasa Pułtuska) - ul. Olszankową, Kościelną (trasa Pułtuska) dojedziemy do Lasów Legionowskich (Uroczyska Poniatów)
47 / 52
Oznaczenie Kanał Bródnowski w Poddębiu (Gm. Wieliszew)
48 / 52
Kanał Bródnowski w Poddębiu (Gmina Wieliszew)
49 / 52
Trasa obwodowa obok zapory wodnej w Dębem, prowadzi prosto przez Poddębie, Topolinę, do miejsca docelowego z widokiem na fragment Kępy Kikolskiej
50 / 52
Trasa Pułtuska (znaki czarne) - prowadząca prosto do Izbicy, dalej przez zaporę wodną w Dębem - miejsce obok drogi krajowej nr 62
51 / 52
Trasa Pułtuska (znaki czarne) - obszar ochrony Świetliste Dąbrowy i Grądy w Jabłonnej - tuż obok drogi krajowej nr 62
52 / 52
Kościół w Woli Kiełpińskiej zbudowany w latach (1895 - 1899) - styl nadwiślański, na planie krzyża

Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design