OBCHODY w Muzeum Historycznym w Legionowie - likwidacja getta

2019-10-02

 77. lat od likwidacji legionowskiego getta
Akcje wysiedleńcze - II WOJNA ŚWIATOWA

 

03.10.2019 minie 77 lat od zagłady ludności legionowskiego getta. Obóz funkcjonował od 15 listopada 1940 roku do 03.10.1942 (likwidacja).

Zatrzymania przez Niemców (Werhmacht) w Legionowie miały miejsce w połowie września 1939 m.in.13. - 14.09 (L-wo), 15.09. (L-wo) oraz 22.09. (http://www.fpnp.pl, s. 190 – Rocznik).

W późniejszym okresie powstał obóz dla zakładników w Serocku (na terenie tutejszej bożnicy; jedna z dat jego powstania datowana jest na październik 1939). Mieszkańców Legionowa m.in. inteligencję polską oraz jeńców cywilnych wysyłano do obozu m.in. w Działdowie (powstał w 1940 roku, został zlikwidowany latem w 1941 – dla wysiedleńców).

Punktem zbornym przed dalszą wysyłką m.in. do obozów był Nasielsk. Wysiedleńcy przejeżdżali również pociągami przez Nowy Dwór Mazowiecki, Legionowo (trafiły tutaj osoby wysiedlone z Wielkopolski do okolicznych wiosek w pobliżu Legionowa; s.199 – Rocznik Legionowski).

Żydzi zostali wysiedleni przez Niemców z Serocka i okolic (kilka tysięcy osób, s.194) m.in. na tereny Legionowa (dyslokacja – 1940). Akcja wysiedleńcza miała miejsce na początku grudnia 1939 roku.

Rodziny z dziećmi również znajdowały się w grupie osób wysiedlonych przez Niemców na teren Rzeszy (Niemiec) - około 38 rodzin z dziećmi (s. 203), we wrześniu 1944 roku. Mieszkańcy L-wa pieszo udawali się do obozu w Modlinie (Fort nr I twierdzy Modlin), gdzie pracowali np. przy budowie rowów przeciwczołgowych (więzieni w Twierdzy Zakroczymskiej), załadowywaniu/rozładowywaniu towarów do/z pociągów, czy pociągami zsyłani do obozu pracy w Małszycach pod Łowiczem (sierpień 1944).

Niektórzy trafiali również do obozu na Skaryszewskiej w Warszawie (powstał w lutym 1941 roku – teren szkoły) - osób schwytanych na ulicy z podwarszawskich miejscowości. Stamtąd trafiali na roboty przymusowe do Rzeszy (s. 200).

Z tej okazji 03.10.2019 roku (77 lat od likwidacji legionowskiego getta w 1942) w Muzeum Historycznym w Legionowie, o godz. 10.00 rozpoczną się warsztaty edukacyjne, następnie spotkanie z Panią Krystyną Budnicką, ze Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu. W samo południe (godz. 12.00) zostanie opowiedziana historia legionowskiego getta przez dyrektora Muzeum Historycznego w Legionowie, Pana Jacka Szczepańskiego.

Całość zwieńczy III Marsz Pamięci, który będzie wiódł ulicami Legionowa do miejsca docelowego – ul. Bolesława Chrobrego (Siedziba Rady Żydowskiej i Żydowskiej Służby Porządkowej ul. Bolesława Chrobrego 77 (dzisiaj nr 51). Teren obozu był wyznaczony dzisiejszymi ulicami m.in. Sobieskiego, Zygmuntowską, Pomorską, Prymasowską.

Obóz hitlerowski dla Żydów jest oznaczony na Turystycznym Szlaku Patriotycznym „Polski Walczącej” nr 10 (szlak zielony).
 

Organizatorem wydarzenia, które odbędzie się 03.10. jest Muzeum Historyczne w Legionowie

przy udziale szkół: Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Legionowie, II Liceum Ogólnokształcącego w Legionowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego „Milenium” oraz Zespołu Szkół Salezjańskich.


" little="" margin-top:="" margin:="" max-width:="" media="" name="viewport" next="" number="" on="" onclick="currentSlide(2)" only="" opacity:="" p="" padding:="" position="" position:="" previous="" right="" right:="" screen="" see-through="" size="" slideshow="" smaller="" span="" src="/upload/Image/77.ROCZNICAZAGADYLUDNOCIGETTAWLEGIONOWIE.jpg" style="width: 300px; height: 300px; float: left; margin-left: 10px; margin-right: 10px;" target="_parent" text="" text-align:="" the="" to="" top:="" transition:="" user-select:="" vertical-align:="" width:="" with="" />

Źródła:


1. Rocznik Legionowski – Tom IV, Legionowo 2011 


2
. http://www.fpnp.pl/edukacja/obozy-legionowo.php – autor Rafał Degiel


3. http://muzeum.legionowo.pl


    

Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design