Major Konstanty Radziwiłł

2018-09-11

W dniu 14.09.1944 roku w Zegrzu Północnym, na terenie dzisiejszych koszar wojskowych Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu Północnym zamordowano księcia Konstantego Mikołaja Radziwiłła, ostatniego właściciela dóbr Zegrze. Jego ciało zostało zidentyfikowane w 1969 roku podczas prac ziemnych na terenie koszar. Przy sobie miał medalik z wizerunkiem Św. Jana Bosco. M.in. dzięki niemu rozpoznano, zidentyfikowano majora.

Wstęp na teren koszar, gdzie postawiono pomnik oraz mur z wizerunkiem jego osoby
(postawiono 14.09.2016 roku), można zwiedzać za zgodą telefoniczną oficerów Sekcji Wychowawczej Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu (dowództwa, tel. 261 883 612).

14.09. 2018 roku miną 74 lata
od prawdopodobnej daty zamordowania księcia przez żołnierzy z żandarmerii polowej Wermachtu.

Ciało ekshumowano i przewieziono na teren cmentarza parafialnego w Serocku, gdzie mieści się grobowiec Radziwiłłów, w tym pochowanego oficera Armii Krajowej ps. „KORAB”.
Obok grobowca znajduje się granitowy kamień. Napis na kamieniu został wyryty przez rzeźbiarkę Annę Grocholską, na której widnieje imię i nazwisko majora.

Miejsce upamiętniające śmierć oficera AK oraz pamiątkowy pomnik jest położony na czerwonym szlaku patriotycznym „Polski Walczącej”, szlaku północnym (czerwonym), niedaleko obwodnicy Serocka.

Według różnych relacji świadków por. Konstantego Radziwiłła Niemcy pojmali 19.08.1944 roku, i przewieźli w kierunku Zegrza, skręcając do Nieporętu, wioząc go skutego samochodem. Wg innych relacji wieziono go zaprzęgiem konnym. Żona księcia Radziwiłła, Maria z Żółtowskich, Radziwiłłówna została pochowana również, w rodzinnym grobowcu Radziwiłłów w Serocku.

 

Źródła:

  1. Major Konstanty Radziwiłł (1902-1944) Walka i pamięć. Publikacja finansowana przez Powiat Legionowski, Gminę Jabłonna, Miasto Legionowo, Gminę Nieporęt, Miasto i Gminę Serock, Gminę Wieliszew.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design