II Bieg Zająca - Chotomów

2017-09-11

      W miniony weekend, w sobotę 9 września odbyła się II jesienna edycja dobroczynnego biegu tzw. "Bieg Zająca" z cyklu "Pomaganie przez Bieganie". Impreza odbyła się po raz pierwszy w Chotomowie (Lasy Chotomowskie), w Gminie Jabłonna, w Powiecie Legionowskim. Start oraz meta zawodów zlokalizowane były przy ul. Żeligowskiego w Chotomowie. Poprzednia edycja biegu z zającem odbyła się 08.04.2017 r. w Nieporęcie.
      Cel imprezy był szczytny. Każda osoba, która wzięła udział w biegu głównym i opłaciła pakiet startowy pozwalała wystartować bezpłatnie i spróbować swoich sił na trasie osobom o różnym stopniu niepełnosprawności oraz chorym m.in. na stwardnienie rozsiane (SM). W zawodach organizowanych przez Fundację Active Life oraz partnerów imprezy biegowej mógł wystartować każdy: dzieci, młodzież szkolna, osoby dorosłe oraz niepełnosprawne, których pasją jest bieganie oraz rywalizacja sportowa na szczeblu zarówno amatorskim jak i półprofesjonalnym. Innym powodem popularyzacji tej formy aktywności fizycznej jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na fakt, że bieganie jest jedną z form walki z SM oraz formą "rehabilitacji".
      Pierwsi na linii startu (ul. Leśna w Chotomowie) pojawili się najmłodsi. Dzieci pobiegły najwcześniej, bo o godzinie 10.30. Miały do pokonania dystans o długości 200 metrów. Kwadrans później (10.45) na linii startu ustawiła się młodzież. Wzięła ona udział w biegu na dystansie liczącym 1 km. O godzinie 12.00 ruszył bieg dla osób niepełnosprawnych na odcinku liczącym 2 km. Osoby te mogły pokonać całą trasę z pomocą wolontariusza fundacji Active Life tzw. "zająca", który aktywnie udzielał pomocy i wskazówek w czasie biegu oraz pozwolił bezpiecznie pokonać cały dystans. 
      Na trasie "dyszki" zawodnicy mogli skorzystać z punktu z wodą. Trasę zabezpieczali wolontariusze. Znajdowali się w odległości co 2,5 kilometra na punktach zabezpieczających. O bezpieczeństwo zawodników dbały służby medyczne: karetka pogotowia oraz ratownicy medyczni.
      Każdy zawodnik na linii mety biegu głównego otrzymywał pamiątkowy medal, zaś zwycięzcom pierwszych trzech miejsc na podium w kategorii OPEN biegu głównego zostały wręczone puchary oraz nagrody rzeczowe.
      Zwycięzcą biegu głównego na 10 km w kategorii OPEN został Michał Iwanicki z Dąbrowy Chotomowskiej reprezentujący klub Accelerating Poland. Linię mety przekroczył z czasem 00h:40m:17s. Pan Michał był również laureatem w kategorii wiekowej M-30. Drugie miejsce w “Biegu Zająca” z jednominutową stratą do lidera przypadło Piotrowi Mulikowi z Serocka (Serock Biega z Hotelem Narvil). Na przebiegnięcie 10 – kilometrowej trasy potrzebował ponad 40 minut (00h:41m:18s). Ten sam zawodnik prowadził w kategorii M-40. Ostatnim zawodnikiem, który uplasował się na podium zawodów biegu głównego był Robert Michalski z klubu 12tri.pl. z Warszawy. Uzyskany czas na mecie 00h:41m:33s sklasyfikował go na trzecim miejscu.
      Bieg dedykowany osobom niepełnosprawnym ukończyło 21 osób (bieg z wolontariuszem „zającem” - 2 km). Na linii mety, jako pierwsza zameldowała się Pani Paulina Krysińska z klubu Aktywni Niepełnosprawni Legionowo (00h:07m:24s). Pierwszym mężczyzną, który przekroczył linię mety był Paweł Łączkowski z klubu Aktywni Niepełnosprawni Legionowo. Ukończenie trasy zajęło mu ponad 8 minut (00h:08m:26s). Trzy sekundy straty do drugiego miejsca miała Pani Agnieszka Łasiewicka, biegnącą w barwach również tego samego klubu co poprzednicy: Aktywni Niepełnosprawni Legionowo (00h:08m:29s).
      Imprezę biegową należy zaliczyć do udanych. Pogoda dopisywała zawodnikom, a jednym z celów organizatorów i partnerów imprezy biegowej było skierowanie uwagi opinii publicznej na problemy osób niepełnosprawnych. Poprzez organizację zawodów biegowych organizatorzy chcieli pokazać determinację i siłę osób niepełnosprawnych w pokonywaniu swoich słabości i możliwości rywalizacji sportowej z innymi osobami.

Źródła:

  1. http://www.zmierzymyczas.pl
  2. http://www.zmierzymyczas.pl
Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design