Grodzisko Barbarka

2014-01-09

Barbarka - najstarszy ze świadków historii ziemi serockiej, pamięcią sięgający wczesnego średniowiecza. Grodzisko powstało w pobliżu ujścia Bugu w XI wieku na prawym, wysokim brzegu Narwi. W wyniku badań archeologicznych odnaleziono na jego terenie dużą ilość fragmentów ceramicznych, kości zwierzęcych i szczątków ryb oraz ponad 200 zabytków archeologicznych, dających nam ogólny wgląd w życie, które wiedli tu przodkowie tej ziemi, aż do XVII wieku.

Obok grodu istniało podgrodzie i osady podgrodowe. Ten zespół stanowił zaczątek miasta. Podgrodzie i osady podgrodowe zamieszkiwali rzemieślnicy pracujący na potrzeby grodu, a nadwyżki produkcyjne były przedmiotem wymiany handlowej.

Dziś w tym miejscu znajduje się symboliczna makieta średniowiecznej Barbarki, ukryta w zieleni nadnarwiańskiej. Warto odwiedzić to miejsce. Wiedzie do niego wygodny trakt spacerowy.

Źródło: serock.pl

Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design