Fort Beniaminów

2013-12-05

Niedaleko Jeziora Zegrzyńskiego w gminie Nieporęt znajduje się Fort Beniaminów, wybudowany przez Rosjan na przełomie XIX i XX wieku, jako fort łączący Twierdzę Zegrze z Twierdzą Warszawa.

Prace budowlane najprawdopodobniej rozpoczęto w 1904 roku. Projektantem fortu, jak też i fortu Dębe, był gen. Wieliczko. W 1904 roku fort uzyskał zdolności bojowe. Dalsze prace trwały do czasu wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej. W wyniku reformy z 1909 roku zaprzestano dalszych prac budowalnych i obiekt nigdy nie został ukończony.

Fort Beniaminów położony jest na linii Warszawa-Zegrze (6km od Zegrza). Miał bronić tej linii razem z czterema innymi fortami. Dwa z nich: Wawer i Kawęczyn, zostały wzniesione w latach 1892-1893 w ramach Twierdzy Warszawa. Natomiast pozostałe dwa forty w Pustelnikach i Maciołkach nigdy nie doczekały się realizacji. W 1913 roku Fort w Beniaminowie został rozbrojony, ale nie został wysadzony w powietrze. Nie dokończono także jego budowy.

W trakcie II wojny światowej Niemcy ponownie zajęli fort i umocnili linię Warszawa-Zegrze. W Beniaminowie powstał obóz dla jeńców radzieckich: Stalag 368. Podczas wyzwalania Polski fort Beniaminów został zbombardowany przez Rosyjski samolot. W 1944 roku, po zdobyciu przez Rosjan, został częściowo wysadzony. Wtedy to powstały jedyne uszkodzenia fortu. Zniszczono wszystkie kaponiery i tradytory.

W chwili obecnej fort jest własnością prywatną. Przez pewien czas organizowane tu były imprezy plenerowe, rajdy terenowe oraz imprezy paintballowe. Aktualnie fort nie jest oficjalnie dostępny do zwiedzania, jednak dzięki uprzejmości właściciela turyści mogą obejrzeć pozostałe tu ruiny. Brak drzew czy krzaków sprzyja łatwemu odszukaniu wszystkich elementów fortu.

Fort Beniaminów to idealne miejsce do zwiedzania. Można tam chodzić i błądzić do woli.

Jak dojechać?

Samochodem lub rowerem

Dwa warianty dojazdu z Warszawy:
Z Warszawy wylot trasą 8 na Białystok. W Markach trasą 631 na Nowy Dwór Mazowiecki (przez Nieporęt), później przez Białobrzegi i dalej na Radzymin. Lub też z Marek do Radzymina, następnie w stronę Białobrzegów. Jadąc od Radzymina fort znajduje się za wsią Beniaminów, widoczny w miejscu gdzie droga dwa razy ostro zakręca. Rowerem można także pojechać z trasy 631 przez las, przez Dąbkowiznę.

Autobusem

Do Białobrzegów dojeżdża z Warszawy podmiejski autobus linii 705 oraz autobusy PKS linii Warszawa - Radzymin. Autobus ZTM rusz z pętli Żerań FSO. Kończy trasę w pobliżu jednostki wojskowej i carskich koszar. Odległość od fortu ok. 2,8 km.


Źródło: www.forty.waw.pl
 

Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design