3. Półmaraton Zegrzyński

2019-05-28

          3. PÓŁMARATON ZEGRZYŃSKI

                            25.05.2019

 

W sobotni poranek, na plaży miejskiej w SEROCKU wystartował III Półmaraton Zegrzyński.

Licznie przybyli biegacze mogli rywalizować na ponad 20 kilometrowej trasie, podziwiając piękne okoliczności przyrody nad samym Zalewem Zegrzyńskim, rzeką Narew oraz finiszując obok malowniczo położonego Jeziora Wieliszewskiego, znajdującego się przy kościele parafialnym (kompleksowy widok na taflę jeziora rozpościerał się, kiedy biegacze wybiegali m.in. z ulicy Jeziornej w Wieliszewie; skręcając w prawo z osiedla można było również dostrzec METĘ).

ORGANIZATOREM tego wydarzenia biegowego był Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego
(ul. W. Sikorskiego 11, 05-119 Legionowo).

3. Półmaraton Zegrzyński otworzyli dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Serocku Pan Maciej Goławski, który gorąco przywitał zgromadzone osoby oraz zastępca burmistrza Miasta i Gminy Serock Pan Józef Zając, który dał sygnał do rozpoczecia zmagań biegowych na trasie półmaratonu.

Start poprzedziła solidna rozgrzewka tak by całym, zdrowym, bez żadnych kontuzji ukończyć piękną trasę półmaratonu.

Słoneczny sobotni poranek, mógł optymistycznie nastawić biegaczy, którzy o godzinie 9.00 pełni determinacji i energii wyruszyli w długą, wymagającą trasę, na której nie brakowało technicznych elementów, jak wzniesienia (ulica Brukowa w Serocku, ul. Szaniawskiego (Rezerwat Wąwóz Szaniawskiego)), czy wąskich krętych ścieżek (z gdzieniegdzie wystającymi korzeniami) prowadzących do Rezerwatu w otoczeniu starych drzew.

Piękna pogoda mogła „zwieść” wielu biegaczy, gdzie problemem mogło okazać się „palące słońce”, z którym musieli poradzić sobie startujący zawodnicy oraz zróżnicowana nawierzchnia i pochylenie terenu (asfalt, kostka brukowa, drogi polne oraz leśne).

Pierwsze oznaki zmęczenia rysowały się na twarzach zawodników już po kilku kilometrach intensywnego wysiłku. Trudnym technicznie elementem trasy był również wał ziemny, biegnący od ul. Rybaki w Zegrzu Południowym do plaży w Wieliszewie (wbieg na schodki) oraz podbieg na most w ZEGRZU.

Na zawodników czekały równie punkty z wodą, gdzie można było chwilę odetchnąć i złapać kilka „głębszych oddechów” i uzupełnić brakujące zapasy wody.

Trasę zabezpieczały straż pożarna, policja, pogotowie ratunkowe, czy quady jadące przed czołówką zawodników.

Oznakowanie na całej trasie ułatwiało zawodnikom prawidłowe poruszanie się.

W zawodach wzięło udział około 350 osób.

Najszybciej z trasą półmaratonu poradził sobie zawodnik z Warszawy Michał Orzeł z klubu ADIDAS RUNNERS WARSAW, który na mecie osiągnął czas 01h:18m:25s (1 miejsce kat. OPEN M oraz kat. M31-40). Około 40 sekund straty do lidera miał Daniel Urmanowski z klubu DREAM RUN (2 miejsce kat. OPEN M oraz kat. M31-40). Podium uzupełnił Kamil Werner z teamu BIEGAM NA TARCHOMINIE (3. miejsce w kat. M31-40).

Wśród kobiet triumfowała Patrycja Bereznowska, znana lekkoatletka, biegaczka długodystansowa, reprezentująca barwy lokalnego klubu z Wieliszewa, WIELISZEW HERON TEAM. Przekraczając linię mety, miała 5 minut przewagi czasowej (01h:34m:25s) nad drugą Hanną Nejfeld z Ząbek (DECATHLON; 01h:39m:24s). Ze stratą około minuty do poprzedniczki, mogła cieszyć się z zajęcia miejsca na podium Ola Pucek – Mioduszewska (KINGRUNNER; 1h:40m:21s).

Po dobiegnięciu do mety ostatniego zawodnika, po godzinie 12.00 rozpoczęła się dekoracja najlepszych biegaczy w poszczególnych kategoriach wiekowych, kat. OPEN mężczyzn, kobiet oraz w klasyfikacji drużynowej.

W tej ostatniej kategorii najlepszy czas osiągnęła drużyna z Wieliszewa – WIELISZEW HERON TEAM (6h:07m:05s).

Puchary oraz dyplomy zwycięzcom wręczał wójt Gminy Wieliszew – Pan Paweł Kownacki.

Piknikowa atmosfera zawodów udzielała się kibicom oraz zawodnikom, którzy mogli skorzystać z punktu gastronomicznego, leżaków znajdujących się obok linii mety w Wieliszewie, oraz posłuchać muzyki, którą zapewnili organizatorzy zawodów.

Tak dobiegł końca 3. Półmaraton Zegrzyński, który należy zaliczyć do jak najbardziej udanych ze względu na atmosferę zawodów oraz pogodę.

 

Portal www.jezioro.zegrzynskie.pl źródłem kompleksowej informacji turystycznej regionu Jeziora Zegrzyńskiego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LIDER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Copyright by Powiat Legionowski.
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design